Zasady dobrego gościa

„Gościem bądź,
Gościem bądź(…)
Śpiewać chcą,
tańczą w takt (…)”  

Kiedy zakochani i szczęśliwi zaręczeni zapraszają gości na ślub, aby uczestniczyli w najważniejszym dniu ich życia wszystkich rozpiera radość. Jednak im bliżej uroczystości tym więcej pytań: Co ubrać? Co dać w prezencie? Jak uniknąć wpadki i nie zrobić złego wrażenia na gościach?

Czytanie ze zrozumieniem

Dokładnie przeczytaj zaproszenie. Wbrew pozorom jest tam wiele ważnych informacji, a nie tylko data i godzina uroczystości. Bardzo często jest wierszyk bądź rymowanka, w której jest podany preferowany prezent np. pieniądze, wino lub dary dla schroniska zamiast kwiatów. Na zaproszeniu wyszczególniona jest informacja o ślubie lub ślubie i weselu. Jeśli są dane ślubu, oznacza, że jesteście zaproszeni tylko na tę uroczystość. Na zaproszeniu widnieje także ilość zaproszonych osób. Nie wypada dopytywać Młodej Pary czy możemy przyjść na wesele (jeśli nie ma informacji o nim na zaproszeniu), zabrać osobę towarzyszącą lub dzieci – gdy na zaproszeniu widnieje tylko Twoje imię i nazwisko. Należy pamiętać o dacie, której należy przestrzegać aby potwierdzić obecność. To bardzo duże ułatwienie dla Młodych – nie muszą dzwonić po całej rodzinie i dopytywać, oraz płacić za puste miejsca (nie oszukujmy się, ale każde miejsce przy stole sporo kosztuje)

Ślub kościelny

Decydując się na uczestnictwo w uroczystości w kościele powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Nie stójmy przed kościołem, wewnątrz są przygotowane (często ozdobione na życzenie Państwa Młodych) ławki dla gości. Wyjątkiem jest płaczące dziecko – wtedy trzeba opuścić mszę. Nie chcemy aby dziecko zakłóciło przebieg tak ważnej uroczystości. Bądźmy przed czasem na miejscu. Nikt nie będzie się czuł komfortowo wkradając się podczas mszy do kościoła lub co gorsza, podczas prowadzenia Panny Młodej do ołtarza! Większość Młodych pragnie, aby goście proszeni na wesele składali życzenia na Sali, a pod kościołem tylko uczestnicy mszy.  Pamiętajmy też o kolejności składania życzeń: pierwsze gratulacje składają rodzice i najbliższa rodzina, w pierwszej kolejności kierowane do Panny Młodej, a w drugiej do Pana Młodego.

Ubiór

Ubiór na ślub i wesele musi być elegancki. Większość Pań decyduje się na sukienki krótkie czy długie. Ostatnio bardzo mogę stały się garnitury damskie oraz kombinezony – są wygodne i eleganckie. Należy pamiętać, że kolor biały jak i jego odcienie są zarezerwowane dla Panny Młodej. Aby Panna Młoda wyróżniała się i czuła wyjątkowo nie należy ubierać zbyt strojnych i balowych sukien, szczególnie w jasnych odcieniach!  Wśród panów króluje stylowy garnitur z elegancką koszulą. Jednak coraz więcej, szczególnie młodych rezygnuje z garniturów na rzecz spodni z koszulą.

Alkohol

Wiele par decyduje się na wesele bez alkoholu, ale na razie jest to znikoma część przyjęć weselnych. Na weselach pijemy za zdrowie Pary Młodej, za ich wspólne życie, na jedną nóżkę, na drugą, aby się odstresować przed tańcami oraz z dawno niewidzianymi wujkami. Jednak nie należy przesadzać. Potykanie się czy przewrócenie na parkiecie zostanie na długo zapamiętane. Zaśnięcie przy stole lub wymiotowanie będzie długo wypominane podczas imprez rodzinnych. Należy uważać z ilością spożytego alkoholu. Kiedy czujemy, że za bardzo szumi w głowie, można wyjść na zewnątrz i korzystając z pięknego ternu wokół sali przespacerować się i odetchnąć świeżym powietrzem.

Korzystanie z telefonu komórkowego

Telefon komórkowy jest jak przedłużenie ręki – niestety nie na tej uroczystości. Powstrzymajmy się ten jeden wieczór od ciągłego patrzenia w ekran telefonu i wstawiania zdjęć na portale społecznościowe. Pamiętajmy też, że jeśli chcemy koniecznie zrobić zdjęcie telefonem zróbmy je dyskretnie, aby nie zepsuć zdjęć robionych przez fotografa. Jednocześnie pamiętajmy, aby nie nagrywać i nie robić zdjęć ludzi bez ich pozwolenia.