Wybór fotografa i kamerzysty

Każdy z nas na pewno lubi powspominać nad zdjęciami… Najważniejsze momenty uchwycone na kliszy fotograficznej są w stanie wzruszyć każdego. Dlatego nie może zabraknąć też osób, które jak my będziemy świętować, one zadbają o godne uchwycenie ulotnych wspomnień.

Dużo przyszłych młodych par zadaje sobie pytanie – kamerzysta, fotograf, czy może wziąć obojga. Najczęściej wybierają ostatnią opcję, którą już firmy zewnętrzne proponują najczęściej. Mało który specjalista działa indywidualnie – dużo fotografów nie działa w pojedynkę, zazwyczaj są to min. 2-3 osoby. W takich przypadkach 1-2 osoby wykonują zdjęcia, a jedna filmuje. W kwestii samego wyboru – obecnie dobrych fotografów naprawdę nie trudno jest znaleźć. Dużo osób traktuje fotografię jako pasję, dlatego sam wybór osoby nie powinien sprawić nam trudności. Najtrudniej wybrać jest miejsce naszej sesji narzeczeńskiej/plenerowej ślubnej/plenerowej po, czy przed ślubem. A ta decyzja należy do nas. Tak jak w przypadku każdej rzeczy, która ma być częścią naszego dnia – należy zrobić porządne rozeznanie. W tym celu przydatne są funpage czy strony internetowe, gdzie możemy znaleźć tzw. portfolio fotografa/kamerzysty. Jeżeli chcemy, aby nasze zdjęcia nas zadowalały, musimy sprawdzić, czy osoba, którą bierzemy pod uwagę, wykonywała już podobne zlecenia. Nikt nie zaryzykuje na tyle, aby podpisać umowę z osobą niedoświadczoną – w końcu to nasz, TEN WIELKI dzień.

Jak przygotować się na rozmowę z fotografem?

W brew pozorom decyzja ta nie należy do łatwych. Musimy się przygotować na to, że wykonanie zdjęć nie trwa jednego dnia, nic nie trzeba planować, czy że kosztuje to 50 zł. Ale od początku. Jak wcześniej wspomnieliśmy samo znalezienie osoby do wykonania zdjęć/filmu nie jest trudne. Trudne jest znalezienie operatora, który zrobi to naprawdę dobrze.

Przed rozmową z potencjalnym wykonawcą musimy mieć wstępnie zaplanowaną tematykę i rodzaj zdjęć – mowa tutaj o sesji plenerowej, jak i samego wesela. Fotograf/kamerzysta musi wiedzieć jaki sprzęt przygotować, aby was zadowolić i czy będzie chciał się podjąć waszego zlecenia. Warto poszukać szukać osoby, która będzie świadczyła usługi niedaleko miejsca, gdzie organizowane będą sesje, ponieważ wykonawcy dużo sobie liczą za dojazdy.

Jeżeli uda nam się znaleźć już właściwą osobę warto podpisać z nią umowę przedwstępną i wpłacić ewentualną zaliczkę. Radzilibyśmy unikać osób, które żądają całkowitej zapłaty przed wykonaniem usługi – jest wtedy większe ryzyko, że w przypadku kiedy zdjęcia nie będą nam się podobać lub z przyczyn niezależnych osoba ta nie wykona właściwie zlecenia, to trudniej będzie rozwiązać umowę i nie zobaczymy wydanych pieniędzy.

Podczas spisywania umowy zlecenia fotograf/kamerzysta będzie wymagać od nas już dość konkretnych danych, takich jak adresy kościoła/sali/domów młodych, ramowych godzin przygotowań, ustalenia wstępnego daty sesji plenerowych. Podczas planowania wszystkich czynności związanych ze ślubem należy pamiętać, że nie wszystko zawsze da się zaplanować dokładnie co do minuty. Czasami są konieczne powtórki zdjęć/ujęć filmu. Przed uroczystością należy także z fotografem/kamerzystą ustalić jak dobrze my jako młodzi mamy przygotować się do wykonywania zdjęć (bez stresu, spontanicznie, dużo się uśmiechać, itp.) oraz jak możemy ułatwić zleceniobiorcy pracę. Może być na przykład specjalne ułożenie mebli w pokoju, aby możliwe było rozstawienie odpowiedniego sprzętu.

Ile kosztuje nas fotograf?

Uroczystość zaślubin zawsze pochłania sporo pieniędzy, dlatego na pewno pojawi się pytanie: Ile kosztuje wynajęcie fotografa/kamerzysty na taką okazję?. Niestety nie są to już małe kwoty. Dużo profesjonalistów wychodzi z założenia, że jeżeli będą mieć zbyt niskie ceny ludzie będą bali się ich wybrać. Twierdzą, że „tak mało bierze, więc na pewno jest słaby w profesji lub dopiero się uczy” i dlatego wręcz zawyżają koszty usługi, bo na pewno znajdzie się para, która planuje wszystko na ostatni moment.

Dzisiaj cena kształtuje się średnio 3-5 tysięcy złotych zarówno w przypadku fotografa jak i kamerzysty. Modne są tzw. pakiety usług łączące wiele dodatków. Pakiety podstawowe fotograficzne zawierają zazwyczaj do 300 zdjęć, z czego max. 100 będą obrobione profesjonalniej z nagraniem ich na osobną płytę w ozdobnym etui lub pendrive’a. W szerszych pakietach można znaleźć odpłatnie lub nie wykonanie fotoksiążek, czy wywołanie zdjęć.

W przypadku pakietów filmowych różnią się one długością wykonanego filmu i zawartych w nim momentów – w najtańszych pakietach mogą być wykluczone z nagrań np. błogosławieństwo rodziców lub skrócone te „mniej ważnych”, np. nagrywanie całej mszy. Możliwych rodzajów pakietów jest bardzo dużo i są tak zróżnicowane, że ciężko byłoby tak naprawdę je ze sobą porównywać. W zależności od naszych potrzeb możliwe jest całkowite zmodyfikowanie pakietu – osoby w tej branży rzadko nie zgadzają się na zmiany i są bardzo elastyczni.

Bardzo często też fotografowie oraz kamerzyści proponują nam też do pakietów ślubnych możliwość wykonania tańszej niż kupionej osobno sesji, np. na wieczorze panieński/kawalerskim.

Jak długo czekamy na zdjęcia?

Kiedy już wszystko było ustalone, ślub i wesele się odbyło pozostaje pytanie: jak długo będziemy czekać w napięciu, aż przeżyjemy to wszystko jeszcze raz oglądając film lub zdjęcia? Wszystko zależy od ilości zleceń jakie otrzymał nasz zleceniobiorca. Zazwyczaj czas oczekiwania jest krótszy niż miesiąc, góra dwa. Są miesiące, w których tego rodzaju uroczystości odbywają się znacznie częściej i możemy czekać dłużej. Jednak zdarza się to bardzo rzadko. Samo sortowanie zdjęć, które wyszły prawidłowo, czy wybór odpowiednich ujęć może zająć parę dni.

W przypadku fotografa – po dokonaniu wstępnej selekcji, dostaniemy sporą ilość zdjęć, z których wybieramy tylko te, które chcemy mieć obrobione. Wierzcie, nie zajmie Wam to godziny… tylko dni. Następnie wybrane przez nas zdjęcia musimy przekazać fotografowi do obróbki. To trwa kolejne parę dni, może nawet tydzień. Jeżeli wybraliśmy pakiet z fotoksiążką, czy nagraniem płyty – najczęściej takie dodatki są zlecane na zewnątrz, więc to trwa kolejne dni. Stąd też mamy taki długi czas oczekiwania.

W przypadku kamerzysty – wybranie najlepszych ujęć (często wszystko jest powtarzane, aby mieć materiał), sklejenie ich w jedną całość i oprawa muzyczna także zajmuje bardzo dużo czasu. Z tych względów należy się uzbroić w cierpliwość dla naszych zleceniobiorców. Naprawdę warto poczekać 😉