Wybór auta

Jeden z największych problemów podczas przygotowania ślubu i wesela? To wybór samochodu. Jest to kwestia sporna, ponieważ dużo osób myśli, że to „broszka” Pana Młodego – w końcu to mężczyźni mają większego bzika na tle samochodów 😉 Jak się okazuje kobiety mają także wiele do powiedzenia.

Pomysł na auto

Pierwsza myśl jaka się nasuwa przy wyborze auta: jaki styl/rodzaj chcemy. Obserwuje się 3 główne kategorie aut ślubnych: sportowe, klasyka starszych modeli lub wymyślne inne formy transportu. Ostatnia, trzecia kategoria stwarza nieograniczone możliwości – są pary, które potrafią zaskoczyć gości przyjeżdżając pod kościół na motorze, karocą z powozem konnym, czy wozem strażackim. Każdy ma swoje zwariowane pomysły, jednak tylko nieliczni ostatecznie decydują się na ich zrealizowanie. Są one także bardzo zróżnicowane cenowo, które jednak nie są niskie, ze względu na ich nietypowość.

Równą popularnością cieszą się pierwsze dwie opcje. Najczęściej wybieranymi autami są modele z marek takich jak: audi (TT, A8, A6), mustang, mercedes, lexus, czy tesla. Wśród starszych modeli aut można znaleźć auta takie jak: warszawa, trabant, fiat (125p), cadillac. Wybór aut na rynku jest naprawdę ogromny i każdy znajdzie coś dla siebie.

W kwestii kolorystyki najczęściej wybieranych modeli królują czerń i biel, ale modna jest także czerwień, modrak, metalik srebro/złoto, czy brązy. Prawda jest taka, że oprócz wyglądu zewnętrznego auta, ważny jest jego komfort. Nie można zapominać o tym zwłaszcza wtedy, kiedy Panna Młoda ma suknię w stylu princesski. Swobodne wejście i wyjście do samochodu powinno być możliwie jak łatwiejsze dla obu młodych.

Gdzie szukać auta?

Kiedy już młodym uda się dojść do konsensusu i model auta zostanie wybrany pozostaje tylko go poszukać. W pierwszej kolejności poszukiwane auto jest wśród rodziny lub znajomych – wtedy my zaoszczędzamy sporo pieniędzy, a osoba ta na pewno będzie zaszczycona i odczuje wewnętrzną satysfakcję. W takim przypadku należy pamiętać, że jeżeli ta osoba jest naszym gościem weselnym do do nas należy obowiązek, aby tej osobie zapewnić transport do kościoła/urzędu oraz na salę weselną. No, chyba, że ta osoba ma być naszym „szoferem-kierowcą” lub też jednocześnie naszym świadkiem. W dobrej kulturze osobistej leży też w tym przypadku zapłacić za umycie i odkurzenie samochodu – w końcu to nam zależy na dobrej jego prezentacji.

Jeżeli jednak nikt ze znajomych i rodziny nie posiada samochodu, który spełniałby nasze oczekiwania lub nie wyraził na to zgody, jesteśmy zmuszeni poszukać auta w innych źródłach, takich jak wypożyczalnie samochodowe. Istnieją wypożyczalnie, które posiadają auta tylko na wesela i śluby, ale także zwykłe wypożyczalnie aut mają duży asortyment i za niższą cenę niż te pierwsze. Cena wynajmu samochodu zależy od jego marki i klasy jakościowej. Średnio cena za wypożyczenie auta na jedną dobę waha się w przedziale 250-500 zł. Wypożyczalnie także mają specjalne pakiety na parę dni wynajmu, które są i praktyczniejsze, i ekonomicznie lepsze. Jeżeli weźmiemy auto z wypożyczalni musimy się liczyć także z wysoką kwotą za kaucję – jest to kwota zwrotna przy oddaniu, także nic nie stracimy, a zyskamy pewność, że w ewentualnym nieszczęściu (kogoś zarysujemy, czy będziemy uczestnikami kolizji drogowej) nie będziemy musieli ponosić jeszcze większych kosztów napraw.

Przystrojenie auta i inne dodatkowe koszty

Obojętnie, czy uda nam się pożyczyć auto od kogoś bliskiego, czy z wypożyczalni zawsze należy pamiętać o przedyskutowaniu z właścicielem kwestii dekoracji samochodu. Nie każdy musi wyrazić zgodę na użycie takich dekoracji jakich chcemy. Nie wynika to tylko z obaw przed uszkodzeniem lakieru, ale też ze względów bezpieczeństwa. Modne tzw. ratany na maskę montowane są jedynie za pomocą małych przyssawek, które jak jest dostatecznie nagrzana powierzchnia mogą odczepić się podczas jazdy.

W przypadku aut z wypożyczalni możemy mięć problem w postaci naklejek reklamujących wypożyczalnię. Prawie każda wypożyczalnia umieszcza swoje naklejki reklamujące, które można usunąć jednorazowo, ale oczywiście odpłatnie. Wtedy możemy negocjować możliwość usunięcia naklejki (oraz tego koszty) lub możliwość przykrycia naklejki ozdobą (np. kokardką). Kwestię czystości auta – w przypadku wynajęcia auta całość należy do wypożyczalni i zazwyczaj jest to zawarte w cenie za wynajem, jednak zawsze warto się upewnić, czy faktycznie tak jest :).

Jako dodatkową opłatę należy także wliczyć koszt paliwa. Dużo jednostek wymaga oddania auta z taki samym poziomem paliwa w zbiorniku, z jakim się go otrzymało. Plusem wypożyczenia auta z jednostki jest to, że samochód zostanie nam dostarczony i odebrany przez osobę trzecią, z określonego miejsca i nie musimy się martwić ani spieszyć. Godzina jest wyznaczona zgodnie z obowiązującym pakietem. Jednak ma to swoje minusy – w przypadku wynajęcia auta na jeden dzień, wypożyczalnia dostarcza auto w przeddzień ślubu (w celu dekoracji auta) i przyjeżdża po auto na miejsce wesela w ten sam dzień. Oznacza to, że po nocy poślubnej musimy zadbać o nasz transport do domu (np. wynajęcie taxówki).

Trasa auta do ślubu

Mamy samochód – świetnie! Pozostaje kwestia prowadzenia auta. Są 2 główne możliwości: para młoda jedzie sama lub wraz ze świadkami lub szoferem. W pierwszej opcji to Pan Młody lub wynajęty wraz z autem szofer prowadzi samochód, dlatego najlepiej jest wybrać auto tylko dwuosobowe. W tym wypadku należy zapewnić świadkom transport na miejsce wesela. W drugim przypadku – najczęściej para młoda siedzi na tylnym siedzeniu, a auto prowadzi świadek w towarzystwie świadkowej na miejscu pasażera. Podczas jazdy należy pamiętać o wybraniu trochę dłuższej trasy na salę weselną – wszak my, młodzi, musimy dojechać jako ostatni, aby goście mogli nas powitać.

Wybór samochodu na uroczystość ślubną powinien być jednym z najbardziej przyjemnych wyborów podczas przygotowań. Tak naprawdę nikogo nie będzie interesowało jakiej klasy mamy samochód – liczy się nasza swoboda i poczucie bezpieczeństwa.