Wieczór panieński i kawalerski

Wieczór panieński czy kawalerski jest bardzo ważnym elementem przygotowań do ślubu. W końcu jest to pożegnanie z aktualnym (jeszcze) stanem cywilnym oraz chwila na odpoczynek od przygotowań ślubnych. Motyw tych imprez bardzo często jest używany w filmach („Kac Vegas”). Na szczęście mało kiedy imprezy przybierają tak szalony obrót jak w ekranizacjach.

Przeważnie imprezy te organizowane są przez świadków. Jednak zgodnie z zasadą „jeśli chcesz, żeby było dobrze zrobione – zrób to sam”. Entuzjaści i wielbiciele tych imprez biorą sprawy w swoje ręce. W takich spotkaniach uczestniczą najbliższe osoby dla młodych- rodzeństwo i przyjaciele. Jednak jeśli nie chcemy powtórzyć błędów filmowych bohaterów, wieczory panieńskie czy kawalerskie organizujemy tydzień czy dwa tygodnie przed ceremonią. Ból głowy minie a i Pan Młody wróci do domku 😊.

Ważne aby charakter imprezy dobrać do osoby. Pan młody, który nie lubi sportu niekoniecznie będzie dobrze wspominał skok na bungee albo kilkugodzinne zawody paintballowe. W ramach wieczoru panieńskiego można zorganizować: domówkę, kilkugodzinny kurs pole dance wyjście do kina/teatru/opery, wyjście na basen, zabiegi w salonie SPA czy wyjście na dyskotekę. Z okazji wieczoru kawalerskiego można zafundować panu młodemu: ekstremalny i pełen wrażeń wieczór np. skok na bungee, kilka godzin na torze kartingowym, weekendowy wypad nad jezioro (grill, łowienie ryb itp.) lub zwykłą dyskotekę. 

Bardzo modne i ciekawe są też typowe gadżety: słomki-penisy, balony z napisami czy koszulki ze śmiesznymi obrazkami czy napisami. Podczas tych imprez obdarowuje się młodych prezentami. Zazwyczaj dajemy śmieszne bądź erotyczne gadżety typu dmuchana lalka, jadalna bielizna.

Tuczka

W niektórych rejonach polski jest jeszcze jeden obyczaj – tuczka, ale to nie jest jedyna jego nazwa. Możemy się spotkać z takimi nazwami jak: butelki, tuczka, polterabend. W tej tradycji chodzi o tłuczenie czegoś. Zazwyczaj jest to ceramika, porcelana, butelki – ogólnie wszystko co szklane. W piątek przeddzień ślubu goście przychodzą do domu rodzinnego panny młodej i tuczą szkło. Tradycja ta ma na celu przyniesienie szczęścia i zapewnienia ochrony przed złymi mocami.

Rodzina zazwyczaj po tuczeniu szkła częstuje gości jedzeniem i alkoholem, gdzie wszyscy razem się bawią i śmieją. Ze względu na to, że często takie imprezy są dość mocno zakrapiane, to jak w wypadku wieczoru panieńskiego i kawalerskiego robi się to z troszkę większym wyprzedzeniem. Mimo że tradycja nakazuje świętować zaraz przed ślubem.