Tradycje weselne

Ślub jest tradycyjnym połączeniem się dwóch osób we wspólnotę, w rodzinę. W związku ze ślubem oraz weselem istnieje wiele tradycji oraz przesądów. Pokrótce omówimy kilka z nich.

Błogosławieństwo

Rodzice (jeszcze) narzeczonych udzielają swojego błogosławieństwa na nowej drodze życia, wykorzystując krzyż oraz wodę święconą. Jest to bardzo wzruszający i stresujący moment, dlatego wielu rodziców ogranicza się do „Błogosławię Was, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen”. Niektórzy decydują się na długie, samodzielnie pisane teksty, lub korzystają z gotowych już wierszyków.

Obsypanie grosikami lub płatkami kwiatów

Po wyjściu z kościoła nowożeńców obsypuje się drobniakami lub płatkami kwiatów, co ma im przynieść szczęście. Gdy goście rzucają grosikami Para Młoda musi je wszystkie pozbierać. W niektórych regionach liczy się która osoba zebrała więcej, oznacza to że dana osoba będzie odpowiedzialna za finanse.

Powitanie chlebem i solą

Po przybyciu na sale weselną Państwo Młodzi witani są chlebem, solą oraz dwoma kieliszkami alkoholu (kieliszki są często związane). Chleb był symbolem bogactwa, zaś e soli dopatrywano się mocy zwalczania złych duchów oraz uroków. Kieliszki po spożytym alkoholu para młoda powinna rzucić za siebie, przez prawe ramię aby przyniosło to szczęście i pomyślność w małżeństwie.

Przenoszenie przez próg

Pan Młody wnosi Pannę Młodą na salę weselną, jest to symbol przejścia. Dawniej wierzono, że potknięcie się w progu oznacza nieszczęście, aby zapobiec takim sytuacjom Panowie wnosili swoje wybranki.

Pierwszy taniec

Bardzo wzruszające otwarcie zabawy tanecznej przez młodą parę. Młodzi, rozpoczynają swoim tańcem wesele. Wiele par decyduje się na naukę choreografii u profesjonalistów, część zadowala się nauka z internetu lub stawiają na samodzielność. Wybór może być podyktowany finansami oraz czasem. Decydując się na pomoc profesjonalistów musimy liczyć się z niemałym wydatkiem oraz systematycznym ćwiczeniom na Sali oraz poza nią. Ucząc się samemu przy pomocy filmików instruktażowych, na pewno zaoszczędzi się pieniądze. Kolejnym atutem tej opcji jest samodzielny wybór godziny ćwiczeń, co jest dużym ułatwieniem dla par pochodzących z różnych miejscowości lub pracujących na dwie zmiany. Istnieje również trzecia opcja – taniec wymyślają sami zainteresowani. Jest to bardzo duże wyzwanie lub proste zadania, w zależności od wyboru choreografii.

Można wymyślać i cudować z piękną choreografią, ale gdy ktoś ma dwie lewe i brak poczucia rytmu to nie będzie wyglądało spektakularnie. Ważne, aby taniec był dopasowany do możliwości i umiejętności pary młodej. Lepiej delikatnie się kołysać niż przewrócić podczas spektakularnego obrotu z podnoszeniem.

Oczepiny

Jest to najbardziej znana tradycja weselna. Tradycyjnie ok. północy panna młoda wychodzi na środek sali, a wokół niej gromadzą się wszystkie niezamężne kobiety. Poruszają się w rytm piosenki dookoła panny młodej, aż ta rzuci welonem lub bukietem kwiatów. Według tradycji ta, która złapie welon/kwiaty jako pierwsza wyjdzie za mąż. Aktualnie jest dużo ciekawych przeróbek tej zabawy. Jedna z nich polega na przywiązaniu do bukietu kwiatów określonej liczby długich wstążek (optymalnie tyle ile jest panien ale przeważnie jest to 12-15), każda z panien otrzymuje „swoją” wstążkę. Panna młoda mając zakryte oczy ucina po kolei wstążki, aż zostanie jedna – w tej wersji często ktoś pomaga pannie młodej, aby nie stanowiła zagrożenia .

Tradycja ta wywodzi się z dawnych obrzędów weselnych ludów słowiańskich. Było to symboliczne przejście panny młodej ze stanu panieńskiego na zamężny. Nazwa pochodzi od zmiany nakrycia głowy kobiety ( z wianka na czepiec).

Magiczna czwórka czyli coś niebieskiego, coś nowego i starego oraz coś pożyczonego

Zwyczaj ten pochodzi z Anglii. Coś nowego symbolizuje nową drogę życia. Nie musi być to coś niezwykłego – w końcu w tym dniu Panna Młoda ma wiele nowych rzeczy. Coś błękitnego symbolizuje niewinność, skromność i wierność. Zazwyczaj jest to podwiązka lub bielizna. Błękitne dodatki są bardzo modne na ślubach, dlatego coraz częściej spotykane są dodatki do stroju dla Panny młodej w tym kolorze, bądź użycie go przy sukni ślubnej. Coś straego podkreśla silne więzy rodzinne. Wkorczenie na nową drogę życia nie może oznaczać zerwania kontaktów z rodziną. Coś pożyczonego jest symbolem wsparcia i pomocy, jaką mogą nam zaoferować bliscy. Można pożyczyć drobnostkę typu wsuwka do włosów

Przesądy związane ze ślubem i weselem

A na koniec kilka przesądów w związku z planowaniem oraz dniem ślubu

RRrrrr

Jeden z wielu przesądów dotyczących planowania ślubu i najbardziej popularnym jest wybrór miesiąca. Ślub trzeba brać w miesiącu, który w nazwie zawiera literę „R”! A dlaczego? Bo tak! Nikt nie wie dlaczego właśnie ten przesąd utrwalił się i nawet jeśli nie jest przestrzegany i brany na serio, jest wszystkim doskonale znany.

Akuku!

Według kolejnego przesądu Pan Młody nie może zobaczyć Panny Młodej w sukni ślubnej przed ślubem, bo to przynosi nieszczęście. Kiedyś, w czasach kiedy małżeństwo było kontraktem, kiedy młodzi poznali się dopiero podczas zaślubin (często z zakrytą twarzą) pan młody mógł się zniechęcić widząc wybrankę.

Jest wiele tradycji i przesądów związanych ze ślubem i weselem. Warto je znać, ale nie można traktować ich bardzo poważnie. Nie mamy wpływu na pogodę (deszcz symbolizuje małżeństwo pełne cierpienia i bólu), zaś wychodząc za mężczyznę którego kochamy chyba nie musimy się ukrywać z piekną suknią (chyba, że chcemy zrobić niespodziankę).