Ślubne tradycje i przesądy

Nie wiadomo skąd się wzięły, jednak obecne są na każdym ślubie przesądy i tradycje związane z obrządkiem ślubnym. Zachowanie równowagi tych dwóch ma zapewnić Młodej Parze długie i szczęśliwe życie w bogactwie. Każdy ma swoje indywidualne podejście, jedni podchodzą z humorem, drudzy biorą je bardzo na poważnie, Jeśli warto w jakiś sposób pomóc szczęściu to warto skorzystać z tego krótkiego przewodnika o tradycjach i przesądach ślubnych.

Przesądy związane z planowaniem ślubu

Zacznijmy od planowanej daty ślubu, obecnie wiadomo, że w nazwie miesiąca powinna być literka “r”. Jest to najczęstsza i najbardziej przestrzegana zasada w planowaniu. Litera “r” w nazwie miesiąca ma wróżyć długie i szczęśliwe życie. Podobne przesąd ten pochodzi od słowa rodzina Druga wersja tłumaczy, że literze r przypisana cyfra 9, która symbolizuje szczęście. Dobrze również brać ślub w święta Bożego Narodzenia lub Wielkanoc, niekorzystny termin to adwent i czas Wielkiego Postu.

Ważną symbolikę w dniu ślubu mają również wybrane przez Pannę Młodą kwiaty do bukietu ślubnego. Oczywiste jest, że liczba kwiatów w bukiecie powinna być nieparzysta. Następujące kwiaty oznaczają kolejno:

  • goździk to oblicze czystości
  • tulipany mówią “dobrze mi z Tobą”
  • gerbery oddają głębię uczuć

Wiadome jest, że każda Młoda Para marzy, aby w dniu ślubu była piękna słoneczna pogoda. Źle wróżą grzmoty, oraz gdy słońce przybierze czerwony odcień. Niewielki deszcz tłumaczony jest jako Boże błogosławieństwo.

Wybór obrączek ślubnych powinni dokonać oboje narzeczeni, jednak sam ich zakup spoczywa na przyszłym małżonku. Dodatkowo narzeczona nie powinna oglądać zakupionych już obrączek gdyż podobno przynosi to pecha.

Przesądy w dniu ślubu

Do kolejnych tradycji należy między innymi pocałunek po uroczystości ślubnej, gorący całus ma zapewnić wierność małżonka.

Po wyjściu z Kościoła coraz częściej młodzi wypuszczają parę ptaków, jednak gdy zauważą je przed ceremonią to gołębie i sroki przyniosą im szczęście. Natomiast widząc wrony lub kruki należy odwrócić głowę by nie przyniosły pecha.

Obrzucanie młodej pary ryżem lub jęczmieniem ma zapewnić świeżo poślubionym płodność i dostatek. Podczas zbierania rzucanych drobnych pieniążków to ten z małżonków, który podniesie ostatnią monetę będzie zarządzał domowymi finansami.

Przesądy po ceremonii ślubnej

Po pięknej ceremonii ślubnej w Kościele Państw Młodzi wraz z gośćmi udają się na przyjęcie weselne gdzie czekają na nich kolejne tradycję. Przed wejściem gospodarze witają młodych chlebem i solą oraz dwoma kieliszkami, w których w jednym jest wódka w drugim woda. Witając chlebem życzymy młodym by nigdy im tego chleba nie zabrakło. Natomiast ten który trafi na kieliszek z wódką będzie “dowodził” w małżeństwie.

Jeżeli świeżo upieczona pani młoda potknie się przechodząc przez próg domu weselnego, ściągnie na swoje małżeństwo nieszczęście, by temu zapobiec Pan Młody przenosi symbolicznie swoją małżonkę przez próg.

Przesądy na oczepinach

Obowiązkowym punktem większości wesel są oczepiny, które odbywają się o północy tuż przed podaniem tortu weselnego. Oczepiny to zabawy symbolizujące przejście z stanu panieńskiego w zamężny. Zwykle polegał on na zdjęciu wianka lub welonu, który symbolizuje, że dziewczyna nie jest już panienka, a mężatką. Na koniec oczepin młoda para rzuca za siebie swoje atrybuty weselne. Pan Młody muszkę, a Panna Młoda bukiet. Te z dziewcząt i kawalerów które je złapią następnie będą stawać na ślubnym kobiercu.

Po oczepinach przychodzi czas na krojenie tortu, który ma młodym wróżyć długie i słodkie życie.

Tradycji i przesądów ślubnych jest na pewno jeszcze więcej, Zależą one od stron z których pochodzą Państwo Młodzi i ich rodzinnych tradycji. Jedne są obowiązkowym i stałym elementem większości wesel, co nie które mogą rozbawić. Nawet jeśli nie wierzymy w przesądy to nie warto zapeszać szczęściu i ich nie bagatelizować.