Powitanie młodej pary chlebem i solą

Dzisiaj zajmiemy się samym początkiem wesela. Czyli powitaniem chlebem i solą. Co wtedy mówi świeżo upieczone państwo młode? Kto i w jaki sposób wita chlebem i solą? Jaką tradycją jest powitanie chlebem i solą? Na to wszystko odpowiemy w tym artykule

Znaczenie chleba i soli przy powitaniu

Oczywiście nieprzypadkowo para młoda przed rozpoczęciem wesela podejmowana jest właśnie tymi dwoma pokarmami. Ten zwyczaj ma zapewnić nowożeńcom dobrobyt, szczęście i wieczną miłość.
Chleb nie był kiedyś tak powszechny i oznaczał dobrobyt. Nie jest on jedynie oznaką dostatku – dla Chrześcijan to także symbol ciała Chrystusa. Z kolei sól to składnik używany do konserwacji jedzenia, którego obecność ma zapewniać trwałość miłości.

Jaki jest tekst powitania chlebem i solą

Forma tekstu jest dowolna. Jednak są zazwyczaj dwie podstawowe formułki. Pierwsza, krótka brzmi: Witamy Was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło.

Drugą bardziej rozbudowaną wersją jest powitanie w którym zwracamy się bezpośrednio do panny młodej z pytaniem: Panno młoda co wybierasz? Chleb? Sól? Czy pana młodego?. W odpowiedzi panna młoda mówi: Chleb, sól i pana młodego, żeby zarabiał na niego” jest też mniej rozszczeniowa forma odpowiedzi i brzmi ona: Pana młodego, chleba i soli dorobimy się powoli.

Po tych słowach młodzi biorą po kawałku chleba, zanurzają go w soli i zjadają. Chleb i sól powinny zostać popite wodą lub wódką.

Chleb, sól i …wódka? Co oznacza wódka?

Przesąd mówi, że ta osoba, która wybierze kieliszek wypełniony wódką, będzie rządzić w małżeństwie. Po wzniesieniu toastu młodzi rzucają kieliszkami za siebie – im więcej rozbitych fragmentów szkła, tym szczęśliwsze będzie małżeństwo.

Przebieg powitania chlebem i solą

Nie ma jednego konkretnego przebiegu powitania. Stres robi swoje i każdy doda tam coś od siebie. Jednak najczęściej sytuacja wygląda tak, że rodzice (lub tylko matki), albo przedstawiciele obiektu witają parę młodą.

Powitanie odbywa się po uroczystości zaślubin, a przed rozpoczęciem przyjęcia weselnego. Jedna z wyżej wymienionych osób trzyma w dłoniach tacę z chlebem i solą, a druga wita parę młodą powyższymi słowami.

Po powitaniu państwo młodzi jedzą chleb z solą i popijają wódką. Na koniec zbijają kieliszki. Oczywiście kieliszki można kupić oszukane, jednak o tym w innym artykule.