Oprawa muzyczna – DJ czy zespół muzyczny?

Wiele par młodych zmaga się z dylematem dotyczącym wyboru oprawy muzycznej. Pytanie proste, a jakże skomplikowane jednocześnie: DJ, czy kapela? Co lepsze? Co tańsze? No cóż, zagłębmy się troszkę.

Pewne jest, że zarówno DJ jak i zespół muzyczny dostarczy niezapomnianych wrażeń. Oba warianty wymagają odpowiedniego przygotowania – w obu przypadkach musimy zapewnić im odpowiednie miejsce na parkiecie do rozstawienia sprzętu oraz odpowiedniego podłączenia. W obu przypadkach należy pamiętać, że mamy więcej osób do wyżywienia, o czym wspomniane było przy omawianiu części dotyczącej wyboru sali weselnej. Ale na każda para młoda ma na już początku planowania wesela wizję i preferencje muzyczne.

Czy wybrać DJ’a?

W przypadku DJ mamy dzisiaj zapewnioną już nie tylko oprawę muzyczną, ale także i repertuar zabaw. Niestety jest to tylko w opcji, kiedy osoba promuje się jako DJ i wodzirej. To bardzo duży plus – DJ taki posiada już sprawdzone zabawy oraz piosenki, które zdają egzamin na tego typu uroczystościach. Atrakcji nie da się wszystkich zliczyć – przeróżne rekwizyty, takie jak dmuchawki, przebrania, modulator głosu, kapelusze, boa z piór, piłki, okulary w połączeniu z odpowiednią muzyką są w stanie zachęcić do zabawy każdego.

Kolejnym plusem wynajęcia DJ na wesele jest to, że muzykę jaką znamy usłyszymy w oryginale – mam tu na myśli oryginalny głos artysty i efekty melodii. Wszyscy mogą ze spokojem tańczyć do znanych im hitów oraz je śpiewać. Na luzie, bez stresów, że ktoś wykona utwór w inny sposób.

Dodatkowym atutem DJ jest sprzęt, który nie tylko zapewni nam muzykę. DJ’e teraz dysponują także różnymi ekranami/rzutnikami, które stwarzają nam dodatkowe możliwości – możemy przez cały czas trwania wesela wyświetlać wybrane zdjęcia, czy wyświetlić film podziękowalny dla rodziców, czy gości. Ponadto niektórzy DJ proponują nam w pakiecie tzw. dekorację świetlną sali, co stwarza jeszcze bardziej magiczny klimat uroczystości.

Czy wybrać zespół muzyczny?

Przejrzyjmy teraz sprawę kapeli/zespołu muzycznego. Jest to bardziej tradycyjna forma oprawy muzycznej wesela. Wszystkim „kapela”, czy „zespół muzyczny” kojarzy się z wokalistką i małymi organkami, które mogą wyjść „blado” na tle weselnej uroczystości. Nic bardziej mylnego. Owszem, zdarzają się i takie garażowe kapele, ale obecnie branża jest tak szeroko rozwinięta, że naprawdę dobre zespoły stoją równo na podium z DJ’em.

Różnica w kapeli jest przede wszystkim taka, że utwory artyści mogą wykonywać po swojemu – zmianie może ulec rytm i tonacja utworu oraz głos już nie będzie oryginalny jak z piosenki – w końcu śpiewać będzie ktoś inny. Trzeba się z tym liczyć.

Kolejnym aspektem są omówione wcześniej atrakcje i rekwizyty. Nieliczne zespoły posiadają tak bogaty asortyment dodatków co DJ i zabawy mogą być prowadzony w bardziej tradycyjny sposób. Niemniej oczywiście są wyjątki. Osobiście byłam na weselu, gdzie zespół składał się z 5 panów występujących w jednakowych frakach i melonikach na głowie, którzy naprawdę rozkręcili zabawę. Wystarczy tylko dobre nastawienie. Zazwyczaj jednak w przypadku wynajęcia zespołu na wesele trzeba liczyć już minimum 3 osoby do zapłaty za menu.

Kwestia ceny i wyboru

Ceny mogą kształtować się średnio od 2000 do 6000 zł. Cena jest zależna od wielu czynników takich jak od ilości zabaw, stosowanych rekwizytów, paliwa na dojazd zespołu czy DJ (kwestia różnych miast). Jednak ze względu na to, że DJ jest zazwyczaj sam (lub z jedną osobą do pomocy), a w kapeli jest więcej osób to drożej wychodzi nas kapela.

Tak jak w wielu branżach mogą być to ceny niższe (np. ktoś dopiero wkręca się w biznes) oraz wyższe. Podobnie jak w przypadku sali, warto sprawdzić wybrany zespół i udać się na jakiś inny event, gdzie akurat będą występować. Można także mieć szczęście i trafić na kogoś z polecenia znajomych lub sprawdzić ich akurat na innym weselu. Podsumowując taka opcja byłaby dla nas najlepsza.

Tak czy inaczej – obojętnie na co się zdecydujemy i tak zabawa będzie przednia 🙂