Kiedy powiedziałam (powiedziała) tak…

Wiele osób zastanawia się nad kwestią ślubu. Brać ślub? Czy może nie brać? Robić wesele? A może przyjęcie? Jeśli ślub to jaki? Kościelny? Konkordatowy? W jakim kościele brać ślub?

Ślub w pigułce

Zacznijmy może od tego, czym jest ślub? Ślub jest uroczystością połączenia się dwóch osób w osobną jednostkę rodziną. Podczas uroczystości składana jest przysięga lub oświadczenie  przed urzędnikiem stanu cywilnego lub duchownym, w obecności świadków. Jest to symboliczny rytuał przejścia do własnej rodziny. Obecnie młodzi często zadają sobie pytanie” do czego potrzebny jest ślub?”. Nie każdy czuje potrzebę, aby zalegalizować związek i ponieść odpowiedzialność za drugą osobę oraz wspólną rodzinę.

Troszkę teorii

Wyróżniamy trzy typy ślubów: świecki (cywilny), wyznaniowy (kościelny) oraz mieszany (konkordatowy.)

Ślub cywilny zawierany jest przed urzędnikiem stanu cywilnego. Podczas uroczystości para młoda oświadcza „uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński”. Następnie z świadkami młoda para podpisuje stosowne dokumenty.

Ślub kościelny czyli wyznaniowy jest uroczystością uznawaną tylko w kręgu wiary. Nie posiada mocy prawnej. Jednak mało kto się decyduje na sam ślub kościelny – zazwyczaj jest to konkordatowy, ale przyjęło się mówić na niego, że bierze się ślub kościelny.

Ślub konkordatowy – jest połączeniem ślubu cywilnego z kościelnym. W ostatnich latach ślub konkordatowy stał się bardzo popularny wśród młodych ludzi. Kapłan udzieli ślubu kościelnego, a później młoda para oraz świadkowie składają podpisy na dokumentach urzędowych.

Wybór kościoła

Przyjęło się, że ślub odbywa się w parafii panny młodej. Jednak jest to tradycja, która powoli wygasa. Kościół, w którym odbędzie się uroczystość zaślubin często jest wybierana przez młodych – niekoniecznie jest to parafia któregokolwiek.

Zazwyczaj decydującym czynnikiem jest wystrój wnętrza Kościoła oraz jego otoczenie. O wyborze decydują również: przywiązanie do tradycji oraz swojej parafii oraz podejście księży. Najładniej na zdjęciach wychodzi mały Kościół z jedną nawą.

Dokumenty

Planując ślub na długo przed nim musimy zapoznać się z wymaganiami, które stawia przed nami biurokracja. Należy przygotować zaświadczenia, akty – nie polecam robić tego na ostatnią chwilę.

Biorąc ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego należy iść prędzej do wyżej wymienionej jednostki z dowodami tożsamości w celu ustalenia interesującego terminu. Następna wizyta powinna być nie wcześniej niż pół roku ale nie później niż miesiąc przed planowanym ślubem. Na tej wizycie ustala się nazwiska oraz spisuje oświadczenie o braku przeciwwskazań do wstąpienia w związek małżeński. Należy mieć ze sobą dowód opłaty skarbowej. Istnieje możliwość ślubu w innym miejscu – romantyczny ślub w parku czy na plaży? – to już możliwe! Trzeba tylko pamiętać o dodatkowej opłacie za taką przyjemność.

Prawdopodobnie kolejną wizyta będzie ślub, chyba że coś się nie zgadza w papierach i urzędnicy poproszę o przyjście jeszcze raz. Jak zwykle nie można zapomnieć o dowodach osobistych osób, które podpisują dokumenty (państwo młodzi oraz świadkowie).

Przystępując do ślubu kościelnego na około rok przed planowanym ślubem należy pójść do kancelarii parafialnej w celu uzyskania szczegółowych informacji. W niektórych parafiach ślub należy zgłaszać około rok przed terminem a innych wystarczy pół roku. Aby przystąpić do ślubu kościelnego należy mieć: dowody osobiste (czy ktoś się zdziwił?), metryki chrztu (nie starsze niż 3 miesiące), zaświadczenie o bierzmowaniu, świadectwo nauk religijnych oraz przedmałżeńskich, potwierdzenie odbycia spotkań w poradni rodzinnej, zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi (jeśli były w innej parafii), zaświadczenie o spowiedzi oraz dane świadków.

W przypadku ślubu konkordatowego należy przygotować wszystkie te dokumenty.  

Co po ślubie?

Po ślubie zazwyczaj czeka nas co najmniej obiad do najbliższej rodziny, a zazwyczaj jest to wesele. Wszyscy zaproszeni goście jadą jeść, pić i świętować ślub młodej pary. Niestety nie jest to najtańszy koszt, bo trzeba wziąć pod uwagę sale, jedzenie, alkohol, oprawę muzyczną i to nie wszystko.

Nie można zapomnieć o tym, że jako młoda para musimy dojechać jakoś do kościoła, ubrać się (panna młoda suknie ślubną, pan młody – garnitur) i że wręcz obowiązkiem jest utrwalić te wyjątkowe chwile. Dlatego ślub należy planować z dużym wyprzedzeniem, bo najgorsze co może być to brać kredyt na ślub.

Jak widzisz jest bardzo dużo rzeczy nad którymi trzeba zapanować. Na szczęście często przychodzą nam z pomocą rodzice, którzy swój ślub mają już za sobą i na pewno będą wspierać parę młodą parę w dopinaniu wszelkich szczegółów. Jednak pamiętajcie, że to jest Wasz ślub i to Wy macie ostateczne zdanie w doborze każdego.

Nie zapomnij też o imprezie przed ślubem!

Co region to inna tradycja. Jednak w każdym miejscu świętuje się podobnie, każdy sie cieszy z przyszłego ślubu. Świadkowe organizują panieński i kawalerski, przyszła para młoda na kujawach robi tuczkę. Następnie w niektórych regionach są wykupinki, a na kaszubach zarękowiany – gdzie młoda para z rodzicami obdarowywuje się prezentami. Reasumując co region to obyczaj. Jednak w każdym regionie jedno się zgadza, każdy świętuje przyszłe małżeństwo.

Podsumowując…

Podsumowując powyższe akapity, możemy stwierdzić, że organizacja ślubu to nie lada wyzwanie. Na każdym kroku czeka nas mnóstwo wyborów. Postaramy się przeprowadzić Was przez tą organizację, przypominając o każdym – nawet najmniejszym detalu o jaki musicie zadbać. Przypomnimy i podpowiemy nawet jaką bieliznę założyć na ślub, a następnie jaką na noc poślubną. Oczywiście o odpowiednich skarpetkach do garnituru te przypomnimy.