Dzień ślubu

3, 2, 1… 0! To dzisiaj! W myślach gdzieś brzmią słowa znanej piosenki: „Już mi niosą suknie z welonem, już Cyganie czekają z muzyka, koń do taktu zamiata ogonem, Mendelssohnem stukają kopyta, jeszcze ryżem sypną na szczęście, gości tłum coś fałszywie odśpiewa, złoty krążek mi wcisną na rękę i powiozą mnie winda do nieba..”. Sto myśli naraz, panika, milion pytań „gdzie to położyłam, gdzie zostawiłem?”. Mówimy stanowcze STOP panice, czyli w skrócie – jak nie zwariować w tym WIELKIM DNIU 🙂

Punkt pierwszy – DOM MŁODYCH

Nie łudźcie się, że wstaniecie o 10:00. O nie, chyba, że macie ślub o 20 wieczorem. Przedślubne przygotowania niestety trwają trochę czasu, a trzeba zawsze liczyć, że będą choćby minutowe opóźnienia. Jak to wygląda kiedy już wstaniemy z łóżka? Najważniejsze jest śniadanie! Stres u większości osób powoduje zwiększenie apetytu, więc z tym nie powinno być problemu, jednak nie szalejmy 😉 Powinno zjeść się coś lekkostrawnego, ale w miarę sycącego – tak, aby nie być głodnym, ale też nie przejedzonym.

Przygotowania do ślubu

Po zjedzeniu śniadania młodzi zaczynają przygotowania takie jak: wykonanie fryzury ślubnej, makijażu, ubioru. W przypadku Panny Młodej ważne jest zachowanie takiej właśnie kolejności, ze względu na to, iż podczas wykonywania fryzury ślubnej makijaż mógłby się zepsuć. Średni czas wykonywania makijaży/fryzury trwa ok. 1,5 h, także planując godziny innych elementów dnia należy o tym pamiętać. Dodatkowo jeżeli mamy inne osoby zaplanowane do makijażystki, czy fryzjerki – to czas automatycznie nam się wydłuża. Warto wtedy wcielić się w role ekonomistki i zaplanować rzeczy tak, aby jak najmniej czasu na tym stracić, np. w momencie kiedy jedna osoba jest malowana, inna (uprzednio już umalowana) może być czesana, itd.

W przypadku Pana Młodego przygotowania obejmują takie czynności jak poranna toaleta i ubiór. Dużo osób stara się zachować tradycje ślubne. W przygotowaniach pomagają świadkowie – świadkowa Pannie Młodej, a świadek Panu Młodemu.

Podczas przygotowań obecni będą także wynajęci przez nas fotograf/kamerzysta, dlatego powinniśmy umówić się z nimi na odpowiednio wcześniejszą godzinę niż wykonywanie makijażu/porannej toalety. Po skończonych przygotowaniach Pannie Młodej pozostaje tylko wziąć kilka głębokich wdechów, spakowanie tzw. ślubnego niezbędnika, powitać przyszłych teściów i czekać na swojego wybranka.

Pan Młody zaś (wg tradycji) odpowiedzialny jest za odebranie ślubnego bukietu i ewentualnych dodatków jak butonierki, czy korsarz, i z nimi udaje się po swoją przyszła żonę. Jeżeli przygotowania młodych odbywają się w jednym domu – wtedy oddzielone są osobne strefy, tak, aby młodzi za wcześnie się nie widzieli przed uroczystością. Podobno to przynosi pecha.

Błogosławieństwo od rodziców

Po wzruszającym spotkaniu Młodych odbywa się Błogosławieństwo nadane przez rodziców Młodych, którzy oficjalnie o nie rodziców proszą. W międzyczasie oczywiście wykonywane są zdjęcia oraz ujęcia filmowe. Po udzielonym błogosławieństwie rodzice oraz Młodzi udają się do kościoła/urzędu. Bywa czasami też tak, że Młodzi rezygnują z Błogosławieństwa lub jest ono nadane w innym dniu, aby zyskać na czasie w dniu ślubu. Jednak zdarza się to zdecydowanie rzadziej i wtedy Pan Młody może czekać na Pannę Młodą przed kościołem, a za odbiór kwiatów odpowiedzialny jest świadek/świadkowa albo inny członek rodziny.

Punkt drugi – KOŚCIÓŁ/URZĄD

Goście i rodzice już dawno zebrani w Kościele/urzędzie. Każdy przybył co najmniej 40 minut przed uroczystością. Bo spóźnić się nie wypada. Zawsze należy przybyć również wcześniej (najmniej 30 minut) – zwłaszcza Młodzi. W zależności od Kościoła/urzędu zależy co i kiedy będzie się odbywać. W przypadku Kościoła – są tacy kapłani, którzy chcą jeszcze przed uroczystością porozmawiać z młodymi, czy podpisać ślubne dokumenty. Kiedy nadejdzie odpowiednia godzina rozpoczyna się uroczystość zaślubin. W zależności od kościoła, naszych ustaleń i innych czynników ceremonia może wyglądać w różnych stopniach odmiennie, np. czy to ojciec Panny Młodej prowadzi ją do ołtarza, czy to ksiądz prowadzi młodych do ołtarza. Ceremonia kościelna trwa min 45 minut. Dokładny plan ceremonii kapłan przedstawia najczęściej na jednym ze spotkań przed ślubem, np. podczas nauk, czy dostarczania dokumentów. Niektóre pary decydują się na przeprowadzania tzw. prób, aby dokładniej znać co i kiedy następuje (np. kiedy przysięga, ćwiczenie nakładanie obrączek, itp.).

Jak wygląda ślub w urzędzie?

W przypadku ślubu cywilnego czas ceremonii jest krótszy – ślub trwa do 15 minut. Goście oraz młodzi gromadzą się i czekają przed urzędem stanu cywilnego lub w specjalnie wyznaczonej poczekalni na zaproszenie przez urzędnika na rozpoczęcie ceremonii. Po zaślubinach młodzi oraz świadkowie udają się na złożenie podpisów dokumentów ślubnych, a goście wychodzą i czekają na młodych. Po złożeniu podpisów, obojętnie czy w kościele, czy w urzędzie Młodzi wychodzą, a goście obsypują młodych ryżem i drobniakami na szczęście.

Życzenia

Następnie osoby będące gośćmi weselnymi udają się na miejsce wesela, a osoby zawiadomione składają młodym życzenia pod kościołem/urzędem. Czas składania życzeń uzależniony jest od ilości gości i trwać może nawet 30-40 minut. Podczas składania młodzi najczęściej otrzymują od gości kwiaty i laurki, dlatego warto zadbać, aby mieć w aucie wiadra do transportu kwiatów na salę weselną oraz pudełko na kartki życzeniowe. Za odbiór kwiatów i laurek podczas życzeń odpowiedzialni są świadkowie – kobieta za laurki, a mężczyzna za kwiaty.

Po życzeniach młodzi wsiadają do samochodu i udają się na salę weselną. Ważne jest, aby jako Młoda Para dojechać na miejsce wesela jako ostatni – dlatego warto jechać dłuższą drogą. Goście weselni czasami tworzą tzw. bramki, które, aby móc je przekroczyć, trzeba dać „łapówkę” – najczęściej w postaci alkoholu, dlatego warto zadbać o parę butelek w samochodzie. Jednak ten zwyczaj obserwuje się na wsiach lub małych miasteczkach.

Punkt trzeci – ZABAWA WESELNA

Na sali weselnej możemy wyróżnić stałe elementy:

  • Pierwszy taniec
  • Podziękowania dla rodziców
  • Wjazd tortu
  • Oczepiny
  • Inne atrakcje

Powitanie i obiad

Po przybyciu na salę weselną goście witani są lampką szampana i gromadzeni przez obsługę w sali głównej, gdzie oczekują na przybycie młodej pary. Kiedy młodzi przybędą na miejsce rodzice witają ich chlebem z solą oraz kieliszkami wódki, która czasami jest czystą wodą 😉 Ale oczywiście goście o tym nigdy się nie dowiedzą 😀 Podczas picia szampana goście zachęcani przez DJ’a/zespół muzyczny śpiewają Młodym „sto lat” oraz wiwatują chcąc zobaczyć słodko-gorzkie pocałunki młodych. Po wypiciu toastu (lub toastów;)) goście ustawiają się i składają osobiście Młodym życzenia. Świadkowie ponownie pomagają Młodym poradzić sobie z kwiatami i prezentami.

Następnie w zależności od ustalonej kolejności z właścicielem sali, DJ/lider zespołu zaprasza gości do zjedzenia obiadu lub młodych do wykonania swojego pierwszego tańca (plan DJ/wodzirej musi znać!). Po pierwszym tańcu następuje rozkręcenie imprezy. Jeżeli goście są onieśmieleni, warto (jeżeli tego nie ustaliliśmy wcześniej) poprosić DJ o dodatkowe zachęcanie ich do zabawy lub o przeprowadzenie różnych zabaw – tzw innych atrakcji. Atrakcje i tańce wplatane są przez cały czas, pomiędzy głównymi elementami wesela.

Kolacja i zdjęcia

Po upływie około godziny po obiedzie serwowany jest tzw. zimny bufet/kolacja. Podczas zabaw pomiędzy posiłkami, kiedy jeszcze jest widno na dworze, fotograf/kamerzysta organizuje mini sesję z gośćmi, tak, aby każdy miał zdjęcie z młodą parą.

Następnie ok. 21:00 odbywa się podziękowanie dla rodziców. Po wzruszających podziękowaniach rodzicom, młodzi zapanowują jakąś dodatkową atrakcję dla gości – może to być tzw. „taniec świetlny”, pokazy barmańskie, fotobudki, itp.

Najważniejsza atrakcja – tort i oczepiny

Kolejną nieodłączną częścią wesela jest wjazd tortu. Towarzyszą temu liczne śpiewania „sto lat” i kolejne słodko-gorzkie pocałunki 😉 Młodzi rozpoczynają krojenie tortu i rozdają o gościom, oczywiście przy pomocy obsługi. Wraz z tortem podawane są ciasta, lody i świeże owoce – zależy jakie menu wybrali młodzi.

Punktem kulminacyjnym wesela są oczepiny. Odbywają się one zawsze o północy. Szczęśliwcy, którzy zostali nową „młodą parą” zazwyczaj muszą wykonać swój pierwszy taniec, podczas którego pozostali goście do nich dołączają. Po szalonych oczepinach do końca wesela, tj. ok 3-4 nad ranem traw zabawa z DJ.

PODSUMOWANIE

Dzień ślubu i wesela to prawdziwy rollercoaster emocji i wrażeń. Należy jednak pamiętać, że stres niczemu nie pomoże tylko może jedynie zaszkodzić. To jest nasz dzień, Wielki Dzień i nic nie powinno nam go zepsuć. Wino wyleje się na suknię? Wszyscy zapamiętają ją jako „Ombre, a może tie dye”?. Obcas się złamie? Przynajmniej nogi nie będą bolały. Podrze się garnitur? W sumie modne są spodnie z dziurami.. Trzymamy za Was kciuki, aby wszystko poszło jak pomaśle 🙂